About the Show
Drewutnia Drwala Drągala była pierwszą polską audycją, w której prezentowana była nowa kształtująca się muzyka elektroniczna mająca korzenie w house, techno i industrialu. Audycja zapoczątkowała swój żywot w 1992 roku na antenie Radia Gdańsk, by przenieść się do nastawionego na muzykę alternatywną Radia ARnet a finalnie zakończyć emisję w 2000 roku na antenie przekształconego w ESKA Trójmiasto radia.
Audycja miała swój internetowy epizod w postaci kilku podcastów produkowanych w roku 2001 a publikowanych przez trójmiejski serwis klubowy, by powrócić z kilkoma epizodami w tej formie pod koniec 2013 roku dzięki usługom streamingowym.
Głównym celem audycji, w każdym z okresów aktywności, była promocja nowej muzyki, której mianownikiem jest elektroniczne instrumentarium. Siłą programu okazali się artyści zaczynający w ostatniej dekadzie XX wieku swą działalnośc jak Underworld, Orbital, Chemical Brothers, Autechre wyznaczający nowe trendy w muzyce, a którzy są obecni i szanowani do dziś. Oczywiście przez ponad dwie dekady zmieniło się pokolenie artystów, środki, mentalność a tym samym odbiorca. Elektronika jest wszechobecna w produkcji muzyki, stała się częścią pop-kultury i nie można już mówić o odrębności czy szczególnym charakterze muzyki elektronicznej.
Drewutnia dD w nowej formule bazować będzie na odpowiedniej selekcji nowego materiału z wątkami sięgającymi przeszłości, powracając do albumów i wykonawców, których wydawnictwa mają swe wznowienia czy remastery. Obecnie trduno mówić o czystości stylistycznej, dlatego ta audycja na pewno nie będzie prezentować jasnych podziałów na techno, house czy trance, a sięgać także po nowe nurty take jak indie i emotronika.
Poza emisją głównie nowych utworów, w drugiej godzinie spodziewajcie się tematycznie spiętego DJ miksu prezentującego wytwórnię, kolektyw, agencję, producenta (lub grupę producentów), styl lub koncept stylistyczny połączony z informacjami.
Poza prezentacją muzyki i informacji o artystach/wydawnictwach znajdzie się miejsce na zajawki imprezowe czy informacje kulturalne.
Przykładowi wykonawcy:
Moderat, GusGus, Yuksek, RuFus du Sol, Olafur Arnalds, Goldfrapp, Todd Terje, Black Cofee, Man Without Country, The New Divison, KAMP!, Prins Thomas i wielu innych.