Tomasz Diakun ur. 1972 w Koszalinie, skrzypek, filharmonik, kameralista, uczeń prof. Mirosławy Pawlak, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W czasie studiów był koncertmistrzem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w Gdańsku. Po studiach był koncertmistrzem Filharmonii Koszalińskiej i skrzypkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej w Sopocie. Swoją karierę muzyka-filharmonika związał z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, gdzie pracuje już ponad 20 lat jako I skrzypek.
Był założycielem Niekonwencjonalnej Orkiestry Kameralnej. W latach 1999-2003 prowadził ją i dał się poznać jako znakomity organizator i pomysłodawca projektów łączących muzykę z tańcem współczesnym, światłem, poezją, kabaretem oraz filmem. Wraz z orkiestrą współpracował z Leszkiem Możdżerem, Adamem Sztabą, Tomaszem Szymusiem, Mirosławem Baką, Gdańskim Teatrem Tańca oraz z grupą kabaretowo-filmową „Goście z Kosmosu”.
Jako kameralista był członkiem tria fortepianowego Hadron Trio, kwartetu smyczkowego Cztery Kolory a obecnie jest liderem kwartetu Baltic String Quartet oraz Smooth Jazz Trio. Z kwartetem BSQ stworzył cykl muzyczny „Niedzielne spotkania z muzyką 13:13” oraz „Letnie koncerty”, które odbywają się w siedzibie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
W 2015 r. kwartet BSQ nagrał płytę „Scent of Woman”. W 2020 r. na bazie muzyki z płyty stworzył spektakl muzyczno-taneczny z choreografią Amelii Jankiewicz.
Wraz z BSQ był pomysłodawcą nowatorskiego projektu koncertowego Chillout Classic, w którym publiczność słucha koncertów w pozycji leżącej w kompletnych ciemnościach.
W 2021 roku zaczął być aktywnym działaczem w swojej miejscowości Straszyn. W tym roku Straszyn obchodził swoje 700-lecie i w ramach obchodów był pomysłodawcą akcji sadzenia drzew pt. „Strasznicy drzew”, wyznaczył rekreacyjną trasę 700m., był wśród organizatorów „Straszyńskiej Nocy Świętojańskiej” oraz nowego pomysłu „Spotkań z horrorem i kryminałem Straszny Dworzec”.
W 2022 roku stworzył i prowadził scenę muzyczna koncertów kameralnych w Hotelu Cztery Pory Roku – Music For Seasons.
W czerwcu 2021 stworzył fundację „Chillout Classic”, którego jest prezesem. We wrześniu tego samego roku zorganizował na bazie pomysłu koncertowego BSQ Festiwal Chillout Classic Straszyn 700. Festiwalowi przyświecał cel, by kulturę wysoką, dostępną przede wszystkim w Trójmieście, udostępnić w interesującej, nietuzinkowej formie mieszkańcom obszarów wiejskich. Ideą jest, aby publiczność słuchała koncertów bardzo uważnie, w pozycji jak najbardziej relaksacyjnej – na leżakach, materacach i przy zgaszonym świetle. Drugą ważną ideą festiwalu jest integracja lokalnej społeczności wiejskiej i propagowanie modelu rodzinnego spędzania czasu oraz poszerzanie pól kultury poprzez kształtowanie świadomego odbiorcy, także młodzieży i dzieci poprzez wspólne zbieranie ziół, biesiady, pieczenie ciasteczek, czy granie w gry planszowe. Odbyły się już dwa festiwale na których wystąpili: Piotr Słopecki, Baltic String Quartet,Tomasza Perz, Monika Borzym, Katarzyna Figura, Katarzyna Popowa-Zydroń, Marzena Nieczuja-Urbańska, Carlos Pena-Montoya.

Audycje