Na pewno wiele z was posiada jakiś stary komputer bądź laptop tak zwanego wojownika który stawiał czoła najcięższym zadaniom ale niestety staruszek musiał już swoje lata świetlności za sobą co też spowodowało to że musiał odejść na emeryturę w głąb szafy ustępując miejsce nowej bardziej wydajnej jednostce PC. Co możemy zrobić aby jego warta mogła jeszcze chwile potrwać i mógłby nam posłużyć ? otóż możemy takowego wojownika przekształcić na … 

 1. Retro PC – jeśli jest to naprawdę jakiś zabytkowy komputer który nie uciągnie nam w miarę aktualnego systemu operacyjnego możemy przerobić go na retro machinę czasu za sprawą której będziemy mogli cofnąć się w czasie by zagrać w stare niektóre w ogóle bez wsparcia dla aktualnego systemu gry  by tak zwane chwile lamusa powróciły. 

 1. domowy serwer NAS – każdy z nas upamiętnia chwile po przez robienie zdjęć jak i filmów momenty z życia które są dla nas ważne i mają wartość sentymentalną, większość z nas przechowuje zdjęcia na dysku zewnętrznym, płytach DVD, pendrive’ach a ci bardziej cwani trzymają w chmurze.
  niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy tak jak miejsce na dysku albo w chmurze bądź też sterta płyt i kluczy usb zaczynają nabierać olbrzymich ilości i co wtedy można zrobić ? zainstalować system truenas (wcześniej freenas) by zrzucać tam zdjęcia, backupy i inne dane oraz by wszystko to było ładnie posortowanie i panowała harmonia. Niekiedy urządzenia NAS mają kuriozalnie olbrzymią kwotę za samo urządzenie które w podstawowej konfiguracji ma tylko 2 złączna na dysk tak w naszym komputerze możemy ich  mieć aż 6 korzystając ze złączy Sata. 

Jakie są zalety ? 

 • Dostęp z każdego miejsca do danych  
 • Niskie koszta budowy bo jedyne w co trzeba się zaopatrzyć to dyski twarde przystosowane do ciągłej pracy
 • Możliwość instalacji pluginów 
 • Prosta administracja 
 • I masa wielu innych możliwości

A teraz ta ciemniejsza strona medalu czyli wady:

 • Cena dysków nas 
 • Umiejętność konfiguracji serwera który bazuje na FREEBSD

 1. kontroler wydruku drukarki 3d – a teraz coś dla bardziej zaawansowanych użytkowników i posiadaczy drukarki 3D. chciałbyś mieć podgląd na wydruk w czasie rzeczywistym ? a może chciałbyś zacząć wydruk jakiegoś elementu zanim wrócisz do domu bo jak dobrze wiemy druk 3d trochę zajmuje, co więc możemy z tym zrobić ? z pomocą przychodzi nam system Octoprint który zepnie nam drukarkę z siecią i pozwoli na jej zdalne zarządzanie. 

To tylko kilka możliwości co można zrobić by nasz poprzednik jeszcze nam posłużył i nie trafił do szafy na dłuuuugie lata, ogranicza nas tak naprawdę kreatywność i inwencja twórcza. 

Autor

Oliwier Bogusz