Od 12 lutego znowu mamy możliwość obcowania z filmem tam, gdzie to obcowanie jest najpełniejsze, czyli w kinie.  Co prawda na razie w kinach studyjnych, ale jednak.
Na początek ”Piękno i Bestia” film  dokumentalny o jednym z najwybitniejszych fotografów wszechczasów Helmucie Newtonie.

Prac wykonanych przez Helmuta Newtona nie sposób pomylić z żadnym innym fotografem. Piękne czarno-białe kobiece akty w pozach charakterystycznych dla Newtona, wywoływały i wywołują nadal sporo kontrowersji. Helmut Newton pokazywał jednak kobiety w sposób piękny. W filmie wypowiadają się Charlotte Rampling, Isabella Rosselini, Grace Jones, Anna Wintour, Claudia Schiffer, Marianne Faithfull, żona Helmuta June i wiele innych kobiet, które Newton fotografował i które dzięki pracy z Nim poczuły swoją moc, swoje piękno, swoją wartość i siłę. Warto posłuchać co mają do powiedzenia na temat swoich emocji i przeżyć.
Do tego mamy sporo archiwalnych wypowiedzi samego Newtona (zmarł na skutek wypadku samochodowego w roku 2004 w wieku 83 lat) i świetną muzykę.
Dla wszystkich miłośników sztuki, fotografii, piękna i emocji Film „Piękno i Bestia” to pozycja wręcz obowiązkowa.
Z Gdańska do Berlina mamy niedaleko, a tam znajduje się mekka wszystkich miłośników sztuki fotograficznej czyli  Muzeum Fotografii / Fundacja Helmuta Newtona – zaręczam, że obcowanie z jego sztuką w tym miejscu to przeżycie wyjątkowe.

Tymczasem, jeśli nie do Berlina to polecam wybrać się do Torunia do CSW na Wystawę: Helmut Newton: Lubię silne kobiety – wystawa trwa do 28 marca 2021. Tam także możemy obcować z oryginalnymi fotografiami tego wybitnego Artysty.

Adam Kwiatkowski 

Autor

Radio Spin