Straszyn – nowa przystań

Straszyn wzbogacił się o kolejną atrakcję turystyczną. Wczoraj oficjalnie oddano do użytku nową przystań kajakową nad Radunią, w okolicach piekarni Mielnik.

Przystań stanowi element Kajakowego Szlaku Elektrowni Wodnych Raduni. Jest to jedyna taka trasa wodna znajdująca się pomiędzy Straszynem a Pruszczem Gdańskim. Na odcinku 7 kilometrów można zwiedzić sześć elektrowni wodnych z początku XX w., z których cztery są zabytkowe i wciąż czynne.

W Pruszczu Gdańskim w pobliżu Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kultury Faktoria istnieje możliwość zakończenia spływu, bądź jego kontynuacji Radunią, a następnie Motławą w kierunku Gdańska. Czas trwania spływu – od Straszyna do Pruszcza trwa około 2 godzin, natomiast pokonanie całej trasy do Gdańska zajmuje ok. 6 godz.

Warto podkreślić, że gmina Pruszcz Gdański kosztem 502 tys. zł. (426 tys. zł. – dofinansowanie z UE) w 2018 roku rozbuduje, na swoim terenie, infrastrukturę kajakową w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Szlak Motławy i Martwej Wisły” oraz kosztem 166 tys. zł. (141 tys. zł. – dofinansowanie z UE) w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Szlakiem Raduni”. Przystań w Straszynie jest właśnie owocem tegoż projektu.

W tym pierwszym przypadku powstanie pięć przystani z pomostami pływającymi i infrastrukturą turystyczno-kajakową. Trasa jest niezwykle malownicza, wiedzie przez Żuławy i tą spokojną, można rzec wręcz leniwą Motławą będzie można przepłynąć szlak od Wróblewa, przez Lędowo, Wiślinę, Mokry Dwór, Dziewięć Włók i Krępiec aż do Gdańska.