Prognoza Pogody – Wtorek, 03.04.2018 / Nadchodzi wiosenne, znaczne ocieplenie.

Od Środy rozpoczniemy ciepły wiosenny epizod, spowodowany adwekcją ciepłych mas powietrza z niskich szerokości geograficznych, czemu sprzyja zarówno budujący się rozkład ciśnienia w warstwie przyziemnej jak i rozkład odbudowującego się geopotencjału w całej dolnej i średniej warstwie troposfery. Istotną rolę w tym procesie zacznie odgrywać Wyż Śródziemnomorski, który rozbudowując się swoim klinem daleko na północ, zablokuje strefową cyrkulację atmosfery jednocześnie odcinając Europę północno-zachodnią od umiarkowanie ciepłego powietrza zwrotnikowego znad południa kontynentu. Dokonująca się korekta w rozkładzie ciśnienia zakończy w 36 godzinnym interwale czasowym spływ zimnego powietrza od północnego zachodu, ale nie oznacza to jeszcze rychłego końca chłodnego epizodu wiosennego, choć nie trudno w takich warunkach ocenić, iż ocieplenie utrzyma się minimum 5-6 dni. Systematyczna przebudowa górnej osi geopotencjału z południkowym przepływem powietrza w dolnej warstwie troposfery na poziomie 850 hPa rozpocznie napływ adwekcji cieplejszego strumienia z południa kontynentu, generując od najbliższej Środy pierwsze w tym roku wyraźne ocieplenie, które nawet w północnej części kraju osiągnie wartości od 13 do 15 stopni Celsjusza. Odchodzący na północny wschód układ niżowy, który generował pierw mglistą i deszczową aurę a potem wietrzny Poniedziałek ulega cyklolizie, zostawiając niską i średnią poświatę zachmurzenia. Na obecnych rozeznaniach satelitarnych w mapach podczerwieni znad Niemiec zbliża się przejściowy, ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu, który we Wtorek zakończy chłodny epizod Skandynawskich mas powietrza zalegających w naszym regionie od bardzo długiego czasu, wypychając je bardziej na północ. W miarę upływu czasu powietrze osiadające w obszarze rozbudowującego się wyżu uruchomi proces dezintegracji zachmurzenia, a że zbiegnie się to z nocną porą doby następować będzie wypromieniowanie radiacyjne ciepła z podłoża, co w połączeniu z adwekcją chłodu spowoduje najbliższej nocy spadek temperatury poniżej zera nad północną częścią kraju do wartości na poziomie -1/-2 stopni Celsjusza.

PROGNOZA POGODY – WTOREK, 03.04.2018

Odchodzący głęboki układ niżowy, który generował zimną i porywistą aurę w dniu mijającym zamieni się rolami z budującym wałem wyżowym z południa kontynentu, stanowiąc wyraźne ocieplenie już od najbliższej środy do 15 stopni wartości termometrycznej. Dzisiejsze bezchmurne nocne niebo będzie sprzyjało do porannego spadku temperatury powietrza poniżej 0 stopni Celsjusza, na które nasunie się przejściowy, ciepły front z opadami deszczu w godzinach porannych i południowych z zachodniej części Niemiec, generując nam w tym tygodniu ostatni wilgotny, mglisty i deszczowy dzień. Tuż po przejściu linii frontu odbędzie się szybki wzrost temperatury osiągając w południe wartość do 5 stopni Celsjusza z wieczorną i nocną wartością do 7 oraz 8. We Wtorek nad północną Polską po przejściowym froncie atmosferycznym i budującym się wzroście ciśnienia nastąpi proces zmniejszenia się jego różnicy, a tym samym i coraz mniejszego gradientu barycznego oraz zmniejszaniem się prędkości wiatru. Zatem, pole baryczne w takiej konfiguracji sprzyjać będzie rozwojowi adwekcji ciepłej masy powietrza z południa kontynentu.

Pozostając od Środy w zasięgu klina wysokiego ciśnienia warunki pogodowe zaczną odgrywać istotną rolę. Niż „Franziska” obecnie znajdujący się nad Estonią wypełnia się a pomiędzy nim i rozległym niżem znad Atlantyku, którego centrum znajduje się na zachód od Wielkiej Brytanii, odbędzie się napływ cieplejszego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które w swoim ciepłym wycinku sprowadzi większe ocieplenie, które już niedługo dotrze nad cały obszar naszego kraju, przynosząc temperaturę przekraczającą 14-15 stopni Celsjusza. Zanim to się odbędzie, czeka nas deszczowy Wtorek.. jako ostatni tak kapryśny dzień w tym tygodniu, budząc za 36 godzin przyrodę do życia – aura może i nie będzie iście słoneczna, ponieważ pojawią się Cumulusy ale znaczącą rolę odegra komfort termiczny w tzw. ciszy barycznej.

Komentarz synoptyczny: Adam Pyrz