Prognoza Pogody – Piątek, 06.04.2018

Jednodniowy epizod chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego pozostaje w warunkach odchodzącego niżu „Hypatia” nad obszar  środkowej Skandynawii, powodując nieznaczny spadek temperatury powietrza do 10-12 stopni Celsjusza w południe, z 5-6 stopniowym wskaźnikiem termometrycznym w godzinach porannych. Układ cyklonalny wędrujący znad Morza Norweskiego w swojej tylnej części zaciągnie chłodniejsze powietrze z Atlantyku ale zostanie ono szybko wyparte w nadchodzący weekend, poprzez wpływ układu wysokiego ciśnienia, który ustawiając się torem południkowym sprowadzi adwekcję cieplejszej masy powietrza znad półwyspu Iberyjskiego, co bardzo dobrze ukazują ilustracje pola termobarycznego na wysokości 850 hPa. Zbliżanie się ośrodka wysokiego ciśnienia nad układ baryczny „Hypatia” z centrum 995 hPa spowoduje wyraźną różnicę ciśnień między tymi centrami a to cechować się będzie zacieśnionym gradientem barycznym z wiatrem zachodnim w porywach do 50 km/h, szczególnie dając się we znaki w godzinach południowych i popołudniowych. Klin wyżu znad półwyspu Iberyjskiego  rozbudowując się na północ, obejmie od Soboty swoim zasięgiem zachodnią, środkową i częściowo północną część kontynentu europejskiego a także cały obszar Polski – tak jak wynika z bieżących rozeznań pola geopotencjału, strumień cieplejszego powietrza spowoduje w Sobotę wzrost temperatury do 15 stopni Celsjusza a w Niedzielę odbędzie się jego główna adwekcja z normą zachowawczą w okolicach odczuwalnego komfortu do poziomu 20-22 stopni przy warunkach znacznej ilości słońca. W rozeznaniach aktualnej warstwy barycznej na północnym skraju tego ośrodka wyżowego, od Morza Norweskiego, przez Morze Północne i Skandynawię cały czas przemieszcza się układ niżowy, który został wygenerowany na głównej fali frontowej w dniu wczorajszym, co sprawiło, iż jego wędrówka rozdzieliła na jedną dobę ciepłe powietrze zwrotnikowe, zalegające na południe od Niemiec aż po tereny Francji i Hiszpanii. Główna zatoka niżowa zalegająca nad północną częścią kontynentu sięgając daleko na północny-wschód, a zalegający w niej front przesuwa się powoli na wschód obszaru Skandynawskiego wytracając swoją aktywność, ponieważ zostanie odcięty od adwekcji chłodu, i w Sobotę zacznie powoli zanikać.

 

Bezchmurny nieboskłon – model UMPL na okres 06.04.2018
PROGNOZA POGODY – PIĄTEK, 6 KWIETNIA 2018

Przeglądając rożne doniesienia pogodowe o jakimkolwiek jutrzejszym załamaniu pogody, my zaprzeczamy tym informacjom. Układ baryczny o nazwie „Hypatia” z centrum 993 hPa w dniu jutrzejszym będzie wędrować nad północne rejony obszaru Skandynawskiego, powodując nieco wietrzną aurę z naciskiem na godziny południowe i popołudniowe z wiatrem w porywach od 45 do 50 km/h, posiadając charakter okresowy. Istotnym czynnikiem, który spowoduje wietrzną pogodę będzie zbliżający się klin wysokiego ciśnienia, który w Sobotę jak i w Niedzielę sprowadzi w obszar całego kraju kolejną porcję ciepła z temperaturą w Sobotę do 15 stopni Celsjusza, a już w Niedzielę owa wartość przy znacznej ilości słońca osiągnie pułap sięgający 20-stki. 

Jutro rano pozostanie widoczna niska warstwa zachmurzenia odchodząca na wschód kraju a tuż za nią napłynie rześkie powietrze pochodzenia polarno-morskiego z bardzo dużą ilością napromieniowania słonecznego, a co za tym idzie, bezchmurnym niebem w okolicach godzin przed południowych z dalszym utrzymaniem na okres weekendu. Bezchmurne niebo w ciągu nocy w takiej konfiguracji w nocy z Piątku na Sobotę, a szczególnie w Sobotni poranek będzie głównym czynnikiem do radiacji podłoża a to się wiąże z porannym przymrozkiem. Tak jak wspominaliśmy w porannej analizie synoptycznej, poprzez wpływ zachodniego wiatru obniży się odczuwalna wartość temperatury powietrza osiągając w południe 10, lokalnie 12 stopni Celsjusza. Po przejściu zatoki barycznej o specyfice niżowej, od Soboty zostanie zaciągany strumień powietrza zwrotnikowego z korzystną, pogodną i słoneczną aurą. Jutro bez opadów deszczu.

Komentarz synoptyczny: Adam Pyrz