Ciepły strumień powietrza z południa – od jutra czeka nas znacznie trwałe ocieplenie z temperaturą nawet do 18 stopni Celsjusza.

 

Choć ciężko niektórym uwierzyć w ten pogodowy fakt, to nie można być zaskoczonym, iż chłód skandynawski staje się coraz słabszy, słońce pozostaje umiejscowione coraz wyżej dłużej nagrzewając grunt, a dodatkowo napływające powietrze południkową osią znad basenu Morza Śródziemnego gwarantuje nam okres stabilizacji cieplejszych i pogodniejszych dni – taki obraz wiosennej pogodnej i cieplejszej aury rozpoczniemy od Środy, 4 kwietnia 2018 roku z kilkudniowym utrzymaniem. Choć pomimo w Piątek temperatura spadnie do 10 stopni, tak w weekend większe ciepło powróci po raz kolejny z wartością ponad 15 kresek odczuwalnego komfortu termicznego – takie warunki zostaną zagwarantowane napływającym strumieniem adwekcji zwrotnikowej masy powietrza o cechach morskich, która pozostanie w środowisku cyrkulacji zachodniej z układem niskiego ciśnienia w okolicach Wysp Brytyjskich ze znacznie większym postępującym w kierunku północnym obszarem wału wysokiego ciśnienia, który zaciąga zalegającą, cieplejszą masę znad północno-zachodnich regionów Afryki.

W dniu jutrzejszym znajdziemy się pod wpływem zbliżającego się układu wyżowego, który będzie przemieszczać się z południowo-zachodniej części kontynentu europejskiego, dzięki czemu do Polski z południa europy napłynie wyraźnie cieplejsze powietrze, które w dzielnicach północnych a szczególnie na południu Pomorza oraz w regionach powiatu gdańskiego doprowadzi do wzrostu temperatury maksymalnej od 16 do 17°C, lokalnie nawet 18°C.

Najchłodniej w dalszym ciągu będzie nad zatoką i północną strefą nabrzeża, gdzie wyliczenia modelu WRF-ARW 12km zakładają około 10°C, skutkiem tego jest oczywiście powstająca bryza morska. Wraz z adwekcją ciepłej masy odczujemy też wzrost prędkości południowo-zachodniego cieplejszego wiatru powstającego przez większe zróżnicowanie ciśnienia atmosferycznego na które naciska układ baryczny znajdujący się na zachodniej tafli Atlantyckiej w porywach do 35-40 km/h. Temperatura powietrza w klatce meteorologicznej osiągnie ponownie wysokie wartości w Czwartek w okolicach 17°C, dodatkowo w wielu miejscach spodziewanych jest sporo słonecznych chwil z pierwszymi tej wiosny „Cumulusami” słonecznej wiosennej pogody.

Temperatura powietrza T2M – Niedziela, 08.04.2018

W nadchodzący weekend warto sobie zaplanować czas na świeżym powietrzu, ponieważ słupki rtęci znowu zanotują powrót wiosennej, stabilnej i ciepłej aury w granicach nawet 20 stopni Celsjusza. Taki strumień ciepłej masy powietrza zostanie zaciągnięty między układem wysokiego ciśnienia a niżem atlantyckim, dzięki czemu wytworzy się bardzo ciepła cyrkulacja powietrza, która sprowadzi z południowego zachodu powietrze z Afryki. Dotrze ono najpierw do Hiszpanii, potem do Niemiec i wreszcie do Polski.

Reasumując, od jutra zanotujemy powrót cieplejszych chwil z pogodną aurą, której główne nasilenie wystąpi w Środę oraz Czwartek. W Piątek temperatura powietrza spadnie do 10 stopni na wskutek przejściowego, chłodnego frontu atmosferycznego znad Niemiec, który będzie mógł na zachodzie kraju w okolicach linii Odry wygenerować pierwszą większą formację burzową, mogącą powstać na wskutek ścierania się dwóch mas o powietrza o całkiem innej charakterystyce przy dostępnej energii konwekcyjnej CAPE 450-650 J/kg i lekkiej niestabilności średniej półki troposfery – front ten sprowadzi nam przejściowe opady deszczu w Czwartkowy wieczór przy 10-stopniowym komforcie termicznym. 

Przejściowe opady deszczu – Czwartek wieczór 05.04.2018 UMPL 1,5km

Jeśli już do tego dojdzie, po przejściu frontu ośrodek wysokiego ciśnienia znad Morza Śródziemnego sprowadzi do Polski kolejny ciepły wycinek powietrza. Przyjemnie ciepło zrobi się kolejny raz w weekend przy mocniej świecącym słońcu, wówczas słupki rtęci mogą przekraczać 18-19 stopni – szczególnie w Niedzielę.

Opracowanie synoptyczne: Adam Pyrz